Web Tasarım

Öncelikle Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım, web üzerinde yayın yapan döküman uzantılarını belirli bir hiyerarşiye göre sınıflandırarak, bir kullanıcı arayüzü içerinde, kullanıcıların standart bir web tarayıcısı ile rahatça bu materyallere ulaşılmasını ve okuyucunun yararlanmasını sağlayan bir meslek dalıdır.
Bir çok komplike metodu içerisinde barındıran web tasarım, belli başlı web kodlama dillerine hakimiyet gerektirdiğinden kesinlikle uzmanlık ister.

Uluslarası ağ ortamında internet üzerindeki eşsiz bir adrese sahip her websitesi, görsellik ve tasarım yönünden farklı görünse de, teorik olarak aynı çekirdeğin öğelerinden oluşur.
Ortalama bir bilgiye sahip her kullanıcının ulaşıp basitçe yararlanabileceği bu resim ve yazı gibi materyaller, aslında arka planda bir çok kodun belirli bir uyum içerisinde birbirleri ile paslaşması sonucunda ortaya çıkar. Bir web tasarım uzmanı, oluşturacağı websitesini tasarlarken, başlangıç seviyesindeki bir internet kullanıcısının rahatça kullanabileceği bir arayüz hazırlamak zorundadır. Hangi web kodlama dilini seçmiş olursa olsun veya hangi fonksiyonları kullanmış olursa olsun, bunu kullanıcı tarafına sunarken tüm argümanları değerlendirmeli ve tüm kullanıcı profillerine göre tasarım üretmelidir.

Web tasarımda yukarıda bahsedilen ahengin kusursuz olması çok önemlidir. Çünkü bu oluşturucu öğelerden her hangi birinin çalışamaması amacı bozar. Bir çok komşu denklemin muazzam bir kusursuzluk çerçevesi içerisinde çalışması gerekir ki bahsedilen bu denklemlerin ciddiyeti, tanınabilecek tüm töleransların üzerindedir ve sıfır hata gerektirir.